Fatma TOKSOY

Osmanlı’da Mevlid Kandili Bayram İdi

Günümüzde zaman zaman, genellikle de siyasi sebeplerle mahkûmlara af çıkarılır. Osmanlı’da ise af,Peygamberimiz’in doğum günü sebebiyleymiş. O güller gülünün doğumuna verilen öneme binaen adi suçlardan mahkûm edilen şahıslardan cezasının üçte birini çekenler affedilirmiş.

Muhteşem Konak

Bir kısmı da bu muhteşem konaktan içeri giriyordu, Kelime-i Şehadet kapısından, “Eşhedü enlâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh.”diyerek. Bu parola olmadan girilemiyordu konağa.

İplere Düğümlenen Hadisler

İmam Mâlik hocası İbn Şihâb ez-Zührî’den hadis bellemeye o kadar meraklıydı ki derse oturduğunda yanında daima kalın bir iplik bulundururdu, ezberlediği hadisleri düğümlemek için. Hocasının Peygamberimiz (sas)’den rivayet ettiği her hadis-i şerif için bir düğüm atardı.

İlme Uçuran Güvercinler

İmam Mâlik çocuktu. İlme de kardeşi Nadr gibi rağbet etmemekte, güvercinleriyle oyalanmaktaydı. Çocuk daha… Güvercinler uçuyor, onu da oyuna uçuruyorlardı. Onun için varsa güvercinler yoksa güvercinler. Başka bir şeyle ilgilenmiyordu. Kardeşi Nadr ise ilimle meşguldü.

Hadis Nasıl Dinlenmeli?

Resûlullah(sas) buyurdu ki vb. diye başlayan bu hayatımıza da yön veren bu sözler nasıl dinlenmelidir? Bu mübarek sözleri dinlemenin de bir adabı var mıdır? Evet vardır. Hadisleri dinleme adabını yüzyıllar ötesinden dört büyük mezhep imamlarımızdan olan İmam Mâlik’ten öğrenmeye ne dersiniz?

Hayatla Oynanan Saklambaç: Gizlenen Kız Çocukları

Devirlerden câhiliye devri. Bu devrin içinde dönen bir câhiliye kadını. Üstelik hamile.Doğum başladı. Günler öncesinden kazılan derin bir kuyunun ağzına yaklaştı anne adayı. Baba bir yerlere saklanmış, haber beklemekteydi.

Bulmaca – Öğrenmece

Bu köşemizin adı “Bulmaca-Öğrenmece”. Çünkü bir taraftan kaçan kelimeleri saklandığı sözlüklerden arayıp, bulurken diğer taraftan bu kelimelerin anlamlarını öğrenmiş oluyoruz. Ne dersiniz siz de bu düşünceme katılıyor musunuz?

Başkasının Ayakkabıları İçinde…

Evet, bir düşünün acaba siz hiç başkasının ayakkabıları içinde bir mil yürüdünüz mü? Peki, kendi ayakkabılarınızı çıkarıp, başkasının ayakkabıları içinde bir mil yürümeyi hiç düşündünüz mü? Bu bir Kızılderili sözü:“Başkasının ayakkabıları içinde bir mil yürümek.”
Subscribe to RSS - Fatma TOKSOY