Add new comment

The delivery of Prophet Muhammad (pbuh)

Mutlu BİNİCİ tarafından yazıldı.

Çeviren Emir Esat TEMİZ

Tanrı ve melekleri peygambere nimetler verir. İnsanoğluna merhamet dışında gönderilmedi. Ve o harika bir ahlaki karaktere sahip. Peygamber, inananları, kendilerinden daha fazla umursayan ve ıstırabınız için endişelendiklerinden daha fazla endişelidir. Bir tanık, iyi haber taşıyıcısı ve bir uyarıcı olarak gönderildi. O, Resulullah'a mükemmel bir örnek, O'nun izniyle Allah'a karşı arayan ve aydınlatıcı bir işarettir.

Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz, pazartesi günleri sabah saatlerinde güneşin doğuşuna yakın bir yerdeydi. Arkadaşlarından biri gelip Pazartesi günü oruç tutmanın önemini sorduğunda, Resulullah “Doğduğum gün ve vahy bana verildi” dedi. Tüm hesaplara göre, Allah'ın Elçisi, Rabi 'ahabal ayının 12 gecesi doğdu. Bununla birlikte, elçinin doğum tarihini belirlemeye çabalayan bir Eyççi Astronomik Araştırmacısı, Hz. Muhammed'in oğlu (İbrahim) öldüğünde güneş tutulması ile ilgili olarak 20 Nisan 571 olarak doğruladı. Muhammed Hamidullah, Jahiliyya Arapları arasında uygulanan 'Nesi' Takvimi'ni dikkate alarak 17 Haziran 569 olarak atandı.

Kutsal Doğum Haftası

“Ebi'l-As” kullanıcısının annesi (Fatıma Binti Abdullah) ve “Abdurrahman b. Avf ”(Şifa Hatun) doğum yaparken Aminah bint Wahhab ile beraberdi. Bu nedenle, şimdiye kadar dünyadaki en çok takdir edilen doğumlara tanık olma onuruna sahiptirler. Hz. Peygamber'in çıktığı gecede birçok olağanüstü mucizenin olduğu bilinmektedir. Buna göre, Pers İmparatorluğu İmparatoru titredi ve 14 sütunu düştü, bin yıldan fazla yanan ateş tapanların alevleri söndü, asla sönmedi, Saveh Gölü kurutuldu, Semave nehri sular altında kaldı, putlar düştü Kabe yüzüstü yere düştü ve pek çok Hristiyan ve Yahudi bilge insan Peygamber'in yıldızının geliştiğini dile getirdi. Ancak, bu hadislerin büyük bir kısmı birinci sınıf Siyar ve Hadis kaynaklarında görünmemektedir.

Hazreti Muhammed'in Ailesi

Muhammed'in babası (as) 'ı Abdullah b. Kureyş kabilesinin bir üyesi olan Abdulmuttalip, ticari bir seyahatten dönerken hastalandı. Sonuç olarak, 25 yaşındayken Medine’de oğlunu bir kez bile görmeden öldü. Abdullah'ın babası Abdulmuttalip b. Haşim Mekke lideriydi ve 'Fatıma binti Amr' annesiydi. Hazreti Muhammed (as) 'ın annesi, Kureyş kabilesi arasında öne çıkan ailelerden biri olan Kureyş-i Bani Zuhr kabilesinden Kâbe abu Abdumanaf'ın kızıydı. Aminah'ın annesi “Berre binti Abdülazza” dır. Allah'ın Elçisi, atalarının (İbrahim) duasıyla övgüyle karşılandı, erkek kardeşinin meleği (İsa) ve annesinin rüyası olarak övüldü. Aminah hamileyken bir rüya gördü; rüyasında söylediği gibi: İçinden ilahi bir ışık çıktı, böylece Şam ve Bozrah saraylarını aydınlatarak izleyebildi. Ayrıca, Muhammed veya Ahmad adını vermesi gereken bir bebeği olacağı söylendi.

Büyükbabasının Kollarında

After the prophet was born, his mother Aminah sent a message to the leader of Quraysh tribe Abd al-Muttalib that her son was born. Abd al-Muttalib who was present in Hijr near to Mecca went to see Muhammad(pbuh) with his sons. Then presented his thanks to Allah that He blessed them with the kid of his loved son while holding Muhammad on his arms just front of Kaaba. Aminah told Abd al-Muttalib that she encountered extraordinary situations and that baby’s name must be Muhammad. Uncle of Prophet Muhammad (Abbas ibn Abd-al Muttalib) told this endearing phenomenon after several years in which he mentions that he went to Aminah with his mother and kissed Muhammad. In addition, he said that he hit the Prophet’s heels as he remembers clearly.

The Names of the Prophet(pbuh)

Narrated Jubair bin Mut’im:
Allah’s Messenger said, “I have five names: I am Muhammad and Ahmad; I am Al-Mahi through whom Allah will eliminate infidelity; I am Al-Hashir who will be the first to be resurrected, the people being ressurected there after; and I am also Al-‘Aqib (i.e. There will be no prophet after me).

“I am Muhammad, Ahmad, Muqaffi(the last in succession), Hashir, the prophet of repentance, and the Prophet of Mercy.”

Allah the Almighty adverted the Prophet with Muhammad for 4 times and with Ahmad for once in the Holy Qur’an. Ahmad means the one who praises Allah much and deserves to be ‘praised’. This name has never been put to anyone before the Messenger of Allah himself.


Click on the link to read the Turkish translation of the article: https://www.siyerinebi.com/en/node/53

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.