Haberler

Hadislerden Kültürümüze Yansıyan Komşuluk Öğretileri

Kur’ân ve sünnetin etkisi ve yön göstericiliğinde Müslüman toplumlarda oluşan kültür, almayı değil vermeyi, biriktirmeyi değil paylaşmayı öğütleyen bir yapı arz eder.

Osmanlı medrese geleneğini Cumhuriyet’e taşıyan bir âlim: Ömer Nasuhi Bilmen

20. asırda yetişen, övünç kaynağımız olan, hem Osmanlı medrese geleneğini Cumhuriyet Türkiye’sine aktarması hem de yazdığı eserler sebebiyle yeri doldurulamaz bir şahsiyet.

Gün Birlik ve Dayanışma Günüdür

Millet olarak nice badirelerden geçtik. Bizi tarih sahnesinden silmek isteyenler hiçbir zaman bu emellerinden vaz geçmedi. Ancak her karış toprağı şehitlerimizin mübarek kanıyla sulanan vatanımıza göz dikenler, milletimizi parçalamak isteyenler dün olduğu gibi bugün de kaybetmeye mahkûmdur.

DÜNYA EVİMİZ BİZE EMANETTİR

Allah, kendi zatından uzak ve bağımsız bir evren var etmemiştir. Bütün varlıklar Allah’ı anlatır; O'nun mülküdür. Varlık âleminin kontrolü O’na aittir. Şu halde, çevremize karşı olan sorumluluğumuz, Rabbimizin eserine ve mülküne olan saygımızın gereğidir.

Kur'ân'ın Hz. Peygamber'in Sünnetine Verdiği Değer

İslam’ın temel kaynağı olan Kur’ân’da Yüce Allah, Hz. Peygamber’i ve O'nun sünnetini çok müstesna bir yere oturtmakta ve O'na itaati kendisine olan itaatle bir tutmaktadır.

Gayrimüslimlerle ilgili o soru Diyanet'e soruldu. İşte cevabı

Toplumu dini konularda aydınlatma noktasında başarılı programlar yapan, televizyonların sevilen ekranı Diyanet Tv’de yayınlanan “Diyanet’e Soralım” programında çok tartışılan bir soruya cevap verildi.

Bir tohum gerek diyoruz, insanın içine düşmeli!

Sıcak, sımsıcak bir merhaba olsa. İçimizi sarsa. Yorgunluğumuzu alsa. Bizi yusa yıkısa. Arı ve pak kılsa... Sonra, her şeye yeniden başlayabilsek.' Fethi Gemuhluoğlu'nun güzel bir yazısını alıntılıyoruz.

Cami ve Hayat

Camiler, tarihten günümüze sosyal hayata şahitlik eden, İslam beldelerinin, etrafında hayat bulduğu, mümin yüreklerin kendisinde buluştuğu kutlu yerlerdir. Mahallelerimizin kalbi, şehirlerimizin ruhu, aziz milletimizin ve ümmet-i Muhammed’in güvenli yuvasıdır.

Bursa'da Murad Hüdavendigar Camii bir başka

Bursa'da 1. Murad Hüdavendigar Camii bir başka. Orada, akasyalar ve çınarlar, göklere çizilen bir hattın kalbi temiz dervişleri gibi hu çeker hışırtılarıyla öncelikle.

Çöl Aslanı Ömer Muhtar

İşgalci İtalyan güçlerine karşı ülkesini yıllarca kahramanca savunan ve emperyalizme karşı tarihin gördüğü en şanlı mücadelelerden birini veren Çöl Aslanı Ömer Muhtar’ı şehadetinin 88. yılında rahmet ve dua ile anıyoruz.

HER CAN DOKUNULMAZDIR

Yüce dinimiz İslam, adalet ve eman, merhamet ve güven dinidir. İslam’ın koruma altına aldığı değerlerin başında yaşama hakkı gelir. Din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı olmaksızın bütün insanlar, dinimize göre can dokunulmazlığına sahiptir.

Muharrem Haram Aylardandır, Hürmet İster

Haram aylar olarak anılan 4 aydan biridir Muharrem. Yani bu ay hürmetine Müslümanlar yaşayışına daha çok dikkat etmeli, ibadet ve taatını arttırmalı.

Sayfalar