Haberler

SORUMLULUK SAHİBİ BİR BABA OLABİLMEK

Baba olmak, Hz. Nuh misali evladının imanla şereflenmesi için gayret göstermektir. Onun dünya ve ahiret saadetini kazanması için çırpınmaktır. Hz. Nuh, tevhit gemisine binmeyi reddeden oğluna son bir umutla şöyle seslenmişti:...

Kadim payitahtın manevî tapusu: İstanbul sahabeleri

Peygamber Efendimizin İstanbul'un fethedileceğini müjdelediği bu hadis-i şerifi duyan sahabelerin önemli bir kısmı o zamanın zor şartlarında günlerce yolculuk yaparak bu güzel şehre gelmişler, fethin gerçekleşmesi için ellerinden gelen gayreti göstermişlerdir.

Maneviyatıyla bizi kuşatan bir şehir Saraybosna

Bir ay kadar önce Afrika seyahatinden dönmüştüm. Oranın sokaklarında yabancılığınızı ne kadar hissederseniz, Bosna’nın sokaklarında da o kadar yerli olursunuz. Biraz daha ilerleyip Osmanlı mirasının izlerine değince gözünüz ‘Burası Anadolu olmalı…’ diyeceksiniz.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI VE SOSYAL MEDYA AHLAKI

Teknolojiyi dinin güzel saydığı, ahlakın onayladığı ve akl-ı selimin doğru bulduğu şekilde kullanmak mümince bir duruşun gereğidir. Bu alanı amaçsız, verimsiz ve kontrolsüz bir mecra olarak görmek ise İslam’ın korunmasını emrettiği beş temel değeri ihlal etme anlamı taşır.

İDLİB'E Acil Yardım Çağrısı...

İnsan Vakfı, İdlibli kardeşlerimiz için yardım kampanyası düzenliyor.

Gündüz çoban geceleri Kur’an talebesi oldular

Diyarbakır Çınar İlçe Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelinde gençlere yönelik sürdürülen; “Her Hocamıza 10 Genç Emanet” projesi kapsamında oluşturulan ekiplerle gençlere ulaşıyor.

İNSAN, İMAN VE HAYAT

İnsanoğlu son derece üstün niteliklere, ayrıcalıklı güç ve yeteneklere sahiptir. Bunlar sayesinde iyiliğe niyet edip hayatı iyi yönde idare edebilir. Ama kötülüğü isteyip dünyaya zulüm de yayabilir. Sabırlı, azimli, fedakâr, barışçıl ve adil tavırlarıyla mutlu bir dünya inşa edebileceği gibi cahil, bencil, hırslı, aceleci ve nankör tutumu yüzünden kendini ve çevresini tehlikeye de atabilir.

İmam Gazali’ye göre ilim öğrenmenin 10 edebi

İmam Gazâlî “İḥyâʾü ulûmi’d-dîn” adlı eserinde “İlim öğrenmenin başlıca on edebi vardır. İlim tahsil etmek isteyenin bu edeplere uyması gerekir.” Der ve onları şu şekilde sıralar:...

Erbaş'tan taburede namazla ilgili yeni açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Göç ve Manevi Destek Merkezi'nde, "Dünya Göçmenler Günü" dolayısıyla düzenlenen programın ardından gazetecilerin, taburede namaz sorularına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

TAKVA: EN HAYIRLI AZIĞIMIZ

Takva, kul olarak Allah’a karşı maddi ve manevi bakımdan sorumluluklarımız olduğunu bilerek yaşamaktır. Rabbimizin emirlerine itaat edip O’nun hoşnutluğunu kazanmaktır. Rızasını kaybettirecek işlerden kaçınarak O’nun rahmetinin gölgesine sığınmaktır.

Büyük İslam âlimi El-Biruni kimdir?

Tükenmek bilmeyen araştırma gayreti, taviz vermez objektiflik endişesi ve samimi dini duyguları ile astronomi, matematik, fizik, tıp, coğrafya, tarih ve dinler tarihi alanlarında önemli eserler veren, bilim ve matematiğin temel taşı büyük İslam âlimi El-Biruni...(devamı)

Türkiye’nin en büyük Diyanet Eğitim Merkezlerinden biri olacak

Türkiye’nin en eski Diyanet Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden biri olan Harput Eğitim Merkezi Müdürlüğü inşaatı hızla yükseliyor.

Sayfalar