Edebiyat

ÇOCUKLAR ÖLMESİN!

Kimyasal silahlar toplu katliam yapmakta, nefesler oksijen yerine zehirli gaz solumakta... Yeme-içme, güvende olma gibi en temel ihtiyaçlar karşılanmamakta, en temel insan hakları ablukaya alınmış.

GEL! CÂNI CÂNÂNA TESLİM EYLE…

Rasûlün mirasına sahip mi çıkacağız, yoksa bu mirasın bize düşen payına sırt mı döneceğiz?“Cânı Cânâna teslime hazır değilsen sakın kimseye aşktan bahsetme” der Mevlana…

Elhamdülillâh Geldi Mâh-ı Ramazân

Ramazan ayı rahmet ayı… Bereketin gönüllerimizi, ruhlarımızı ve bedenlerimizi yıkayıp arındırdığı bir ay…

Yaprakları Dökülmüş Soyağacı

Sıcacık yatağıma uzandım, öyle üşüdüm ki o yatakta, o yumuşacık yatak öyle yaktı ki canımı... Kemiklerim yüreğimden daha yumuşaktır herhalde, dedim kendi kendime ama daha sıcak değildir. İçim yanmış, ben su içiyorum heyhat.

Zafer Bizim Olacak

Bir zamanlar yüksek bir binanın balkonu olan yükseltinin üzerinden gökyüzünü seyreden kumandan dürbününü yavaşça indirdi. Önünde uzanan göğün altında neredeyse tamamı yıkılmış ve hepsi terk edilmiş yüzlerce binaya bakarak kederle içini çekti.

MENDİL TEMİZ, MUHAMMED GÜZEL, KALBİM GÜL…

Göğsü yırtık yeşilimsi uzun kollu bir tişört, lacivert cepsiz bir pijama ve sırtında muhtemelen çöpten bulunmuş pembe bir kız çantasıyla Muhammed’le tanışın. Edirnekapı’dan bindiğim balık istifi, sıkıcı metrobüs yolculuğumda karşıma çıkan cennet kokulu, cennet bakışlı, cennet yüzlü, cennet gibi bir çocuk.

HALEP

Şimdi siyaset bilimciler, Ortadoğu uzmanları yorumlar yapıyor; İdlib’i de aynı son bekliyor diye. Dileriz Halep son olsun. Artık kanla yıkanmasın, gözyaşıyla sulanmasın topraklar. Ama eğer aynısı olursa; biz de mazlumların sesi, hâmisi, duacısı olmaya devam edeceğiz. O topraklar bizim çünkü, insanı da bizim insanımız.

Yarenime Name - 21: EL-MUCÎB

Bir genel yakınlıktan bahsediyor ‘şah damarından yakın’ olduğunu bildiren Rabbim bütün kullarına, bir de özel yakınlıktan ‘ Dua edenin duasına icabet ederim.’ buyurarak…

Kurtuluş Vesilesi

Habîb’in annesi, güneşi pervâne olmuş gördü o acayip “Nûr” etrafında… Ansızın kanat çırpıp göklere vardı ve nûrlandı gökler… Ve indi melekler gökten sâf sâf; Kâbe gibi, evi ettiler tavâf…

Her Şey Bir Noktayla Başladı

“Kulun kalbinde önce siyah bir nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur” buyuruyor Allah Rasûlü. Günahlarla iç dünyamızdaki bu kararma, adım adım dış dünyamıza da yansıyacak; sosyal, siyasal ve ekonomik boyutlarıyla yeryüzü zulmete boğulacaktı.
  •  
  • toplam 15 içinde 1
  • ››
RSS - Edebiyat beslemesine abone olun.